“Expertis och värme på Repslagargatan”

Det går inte att tala om Sveriges moderna ölutveckling utan att nämna krogen Oliver Twist, eller OT som den kallas i folkmun. I år har det gått hela 32 år sedan den ikoniska krog slog upp dörrarna på Repslagargatan i Stockholm. Förutom att ha spelat en avgörande roll i att popularisera cask ale har krogen drivit på utvecklingen av både amerikansk och svensk hantverksöl.

Initiativet till Oliver Twist togs av krögaren Rune Bohlin, som anställde två personer som senare skulle bli Ölsveriges mest inflytelserika ölkrögare – Sten ”Stene” Isacsson och Jörgen ”Jugge” Hasselqvist. Stene var den första av de två att börja arbeta på krogen, och när han en dag såg en ny kille i baren – Jugge – tänkte han ”vad är det där för en tomte?”, men efter bara några dagars samarbete blev de goda vänner. Något som går att höra mer om i senaste avsnittet av podden Beernews Afterwork. Med tiden tog Stene över driften av systerkrogen Akkurat, medan Jugge fick huvudansvaret för Oliver Twist.

Nyfikenheten på ölkulturen i stort har präglat OT ända sedan starten. På tidigt 1990-tal låg fokus på brittisk öl, vilket ledde till en tidig satsning på cask ale. År 2001 bar detta arbete frukt när OT blev den första krogen utanför de brittiska öarna att tilldelas utmärkelsen Cask Marque – en prestigefylld kvalitetsstämpel som bekräftade att de hanterade cask ale på rätt sätt. Idag hittar man alltid tre olika cask ales påkopplade.

Men OT är kanske allra mest känt som språngbräda för amerikansk hantverksöl i Sverige. Redan på 1990-talet kunde besökare hitta unika brygder från andra sidan Atlanten, och OT blev snabbt det självklara stället att hänga på för den som ville prova de mest spännande ölen från USA. Genom sin egen importverksamhet, Great Brands, har krogen spelat en avgörande roll i att göra Sverige till den näst största marknaden för amerikansk hantverksöl utanför USA. Det syns tydligt i de välfyllda kylarna, där burkar och flaskor med ikonisk amerikansk öl står sida vid sida med svenska och internationella favoriter.

På fat finns 24 kranar som ständigt roterar och bjuder på en genomtänkt mix av hantverksöl från hela världen. Här kan du alltid räkna med att hitta något unikt – oavsett om du är ute efter amerikanska klassiker, svenska toppöl eller något oväntat.

Matmässigt bjuds det på en bra bredd av vällagad pubmat med fina burgare men även tapas och mat från havet. Atmosfären är avslappnad och genuin, en känsla som bara en krog med över tre decenniers historia kan erbjuda. De mörka träpanelerna, den långa bardisken och den klassiska pubkänslan skapar en inbjudande miljö där ölnördar och nyfikna besökare trivs sida vid sida.

Och så är det där med personalen – kunnig och passionerad som på få andra ställen. En kombination av expertis och värme som gör att OT känns som mer än bara en krog – det är både en betydelsefull institution och ett enkelt vardagsrum. Nästa gång du är i Stockholm, ta en avstickare till Repslagargatan. Utforska det noggrant kurerade ölutbudet, låt dig inspireras och skåla för en av Sveriges mest betydelsefulla ölbarer. Då, nu och i framtiden.


Ps. Beernews är beroende av starka supporters. För 35 kronor i månaden kan du bli Beernews Patron – då får du exklusiv tillgång till podden Beernews Deluxe plus tävlingar och annat kul. Gå med HÄR.